Yurtdışı Temsili Resim

Yurtdışında Yazılımcı Maaşları

Selam dostlar, bu yazımda “Yurtdışında Yazılımcı Maaşları” ve “Yurtdışında Yazılımcı Maaşları Ne Kadar ?” sorularını cevaplamaya çalışacağım. Umarım sizin için yararlı bir içerik olur.

Yurtdışında Yazılımcı Maaşları Ne Kadar ?

Yurtdışında bir yazılımcı’nın alacağı maaş onun eğitim durumuna, yıllık deneyimine, uzmanlık alanına, çalıştığı ülkeye, çalıştığı şehire, çalıştığı şirkete göre çok büyük değişiklikler gösterebilir. Örnek vermek gerekir ise Türkiye’de 5000TL’ye çalışan bir kişi Amerika’da 6000$’a çalışabilir. Kesin olmamakla beraber bazı siteler bize maaş konusunda veriler sunabiliyor. Bu yazımda sunacağım örnekler “Back-end Developer” , “Frond-End Developer” ve “Full-Stack Developer” başlıkları için olacak.

Yurtdışında Back-End Developer Maaşları Ne Kadar ?

Yurtdışında Yazılımcı Maaşları - Yurtdışı Back-End Developer Maaşları
Yurtdışı Back-End Developer Maaşları

Yukarıdaki resimde “Back-End Developer” başlığı altında çalışan bir kişinin yıllık maaş skalası belirtilmiş. Bir “Back-End Developer” yılda ortalama olarak 102.000$ maaş alıyor. Bu maaş sizi aldatmasın. Örnek verecek olursak Amerika’da aldığınız bu 102.000$’lık maaştan size muhtemelen 80.000$ civarı kalıyor olmalı. Gelir vergisi ve benzeri durumlar var ve yurtdışında maaşlar net değil brüt konuşulur genelde. Yani bir yılda elinize tam olarak 102.000$ geçmeyecek.

Ben şu anda “Full-Stack Developer” olarak çalışıyorum fakat ilk başta “Back-End Developer” olarak işe başladım ve şunu söylemeliyim ki ilgisi olan birisi için gerçekten çok keyifli olacak bir pozisyon. Maaş skalasına baktığımız zaman da oldukça iyi durumda ve bu pozisyon için oldukça rağbet var. Bir düşünün derim 🙂

Yurtdışında Front-End Developer Maaşları Ne Kadar ?

Yurtdışında Yazılımcı Maaşları - Yurtdışı Front-End Developer Maaşları
Yurtdışı Front-End Developer Maaşları

Yukarıdaki resimde “Front-End Developer” başlığı altında çalışan bir kişinin yıllık maaş skalası belirtilmiş. Bir “Front-End Developer” yılda ortalama olarak 77.000$ maaş alıyor. Bu maaş sizi aldatmasın. Örnek verecek olursak Amerika’da aldığınız bu 77.000$’lık maaştan size muhtemelen 60.000$ civarı kalıyor olmalı. Gelir vergisi ve benzeri durumlar var ve yurtdışında maaşlar net değil brüt konuşulur genelde. Yani bir yılda elinize tam olarak 60.000$ geçmeyecek.

Ben şu anda “Full-Stack Developer” olarak çalışıyorum ve back-end tarafında belli bir noktaya geldikten sonra “Front-End Developer” pozisyonu için de kendimi geliştirmeye başladım. Bu pozisyon için gereken teknolojilerde de belli bir noktaya geldikten sonra artık ben full-stack’im demeye başladım 🙂

Front-End Developer” pozisyonu şu anda oldukça hızlı yükseliyor. Bu pozisyon artık sadece önyüz tasarımı yapmıyor. Gelişen javascript framework’leri ile bu pozisyonda başarılı kişiler mobil ve masaüstü programlama yapabilir hale geldi. Node.js denen bir teknoloji ile front-end developerlar artık back-end de yazabilmeye başladı. Yani anlayacağınız son bir kaç yıl içerisinde bu pozisyon evrimleşti ve rağbet görmeye başladı. Global anlamda “Front-End Developer” pozisyonunda çalışabilecek personel sayısı “Back-End Developer” pozisyonuna göre daha az. Bu durum da sizi aranan eleman yapıyor.

Yurtdışında Full-Stack Developer Maaşları Ne Kadar ?

Yurtdışında Yazılımcı Maaşları - Yurtdışı Full-Stack Developer Maaşları
Yurtdışı Full-Stack Developer Maaşları

Yukarıdaki resimde “Full-Stack Developer” başlığı altında çalışan bir kişinin yıllık maaş skalası belirtilmiş. Bir “Full-Stack Developer” yılda ortalama olarak 106.000$ maaş alıyor. Bu maaş sizi aldatmasın. Örnek verecek olursak Amerika’da aldığınız bu 106.000$’lık maaştan size muhtemelen 84.000$ civarı kalıyor olmalı. Gelir vergisi ve benzeri durumlar var ve yurtdışında maaşlar net değil brüt konuşulur genelde. Yani bir yılda elinize tam olarak 106.000$ geçmeyecek.

Ben şu anda “Full-Stack Developer” olarak çalışıyorum ve bu pozisyon hakkında bir kaç şey söylemem gerekirse gerçekten sorumluluğunuz tek bir alanda çalışana nazaran çok daha fazla artıyor. Front-End olsun Back-End olsun her tarafa koşuşturmanız gerekiyor yeri geldiğinde. İş bulma konusunda diğerlerine göre daha şanslısınız çünkü birden çok işi yapabileceğinizi bilen işverenler sizi almak isteyecek ve sizler gibi başkalarını…

Bu pozisyonda çalışmak için uzun süre kendinizi geliştirmeniz gerekecek. Eğer kısa sürede bu pozisyona ulaşmak isterseniz muhtemelen hem Front-End hem Back-End tarafınız yarım kalacak ve ortaya bir ürün çıkaramayacaksınız. O yüzden öncelikle bir alanda uzmanlaşmalı ardından diğer alan üzerinde çalışmaya başlamalısınız.

“Ya peki bu pozisyon iyi hoş ama neden sorumluluğumu arttırayım” diyorsanız;

  • İş bulman kolaylaşacak.
  • Bir projede başkasına bağlı olmadan her iki tarafta da olabilecek bir hatanın nedenini bilmen, ufak düzeltmeleri başkasından istemeden yapabilmen sana vakit kazandıracak.
  • Freelance çalışmak istersen veya kendi işini kurmak istersen yanına başka birisini almana gerek kalmayacak.
  • Sektörün gidişatına ve yerine göre “Front-End Developer” veya “Back-End Developer” olarak çalışabilirsin.

Daha fazla artısı ve eksisi var tabi ama bu kadarına değinmek yeterli diye düşünüyorum.

Eklediğim resimleri “glassdoor.com” sitesinden aldım. Bu site üzerinden daha detaylı araştırma yapabilirsiniz.

Bu yazıda “Yurtdışında Yazılımcı Maaşları Ne Kadar ?” sorusuna cevap vermeye çalıştım. Umarım sizin için yararlı olmuştur.

Eğer üniversite bölüm seçimi yapacaksanız ve seçim yapmakta zorlanıyorsanız buraya tıklayarak “Bilgisayar Mühendisliği” ve “Yazılım Mühendisliği” bölümleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Esen kalın 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir