Bilgisayar Mühendisliği ile Yazılım Mühendisliği arasındaki farklar makale resmi

Bilgisayar Mühendisliği mi Yazılım Mühendisliği mi ?

Eveet, blogumun ilk yazısını kasıtlı olarak bu soru üzerinde yazmayı seçtim çünkü bu soru Türkiye’nin kanayan yarası. Nitekim siz de yazılım ve bilgisayar ile alakalı bir çok gruplarda, topluluklarda bu soruyu soran gençlere denk gelmişsinizdir. Bu yazıda “Bilgisayar Mühendisliği mi Yazılım Mühendisliği mi ?” sorusunun cevabını vermeye çalışacağım.

Bilgisayar Mühendisliği mi Yazılım Mühendisliği mi ?” sorusunu sormadan önce belki bir çoğunuz araştırma yapıyor fakat tatmin olmuyorsunuz ama bir çoğunuz da araştırma yapmadan başkalarının fikir ve düşüncelerini alarak ona göre hareket etmeye çalışıyorsunuz. Eğer sen de bunlardan biriysen sevgili dostum, öncelikle mühendisliğin ne olduğunu öğrenmelisin. Araştırmak, bilgi toplamak, sorun çözmek, karar vermek gibi bir çok olay mühendisliğin temelindedir. Sen başkasına soru sormadan önce yeteri kadar araştırma yapmalı ve hala yeterli gelmedi ise bir birikim ile bilenlerden bilgi ve düşünce almalısın. Ben yine de senin sorunu cevaplayacağım.

Peki ya “Bilgisayar Mühendisliği mi Yazılım Mühendisliği mi ?“. Hmmm, oldukça zor bir soru.

Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği bölümü çok geniş bir bölümdür. Yazılım, programlama, elektrik-elektronik ve daha bir çok konuyu içerisinde barındırır. Dolayısı ile Bilgisayar Mühendisliği bölümünü okuduğun zaman okulunun eğitim sistemine göre değişmekle beraber fizik, matematik, elektrik-elektronik vb. bir çok konuda eğitim göreceksin. Eğer ben yazılım geliştireceğim, belki de elektrik-elektronik üzerinde çalışacağım veya her ikisini de birleştirerek donanım geliştireceğim diyor isen bu bölüm tam sana göre olacaktır. Dersleri Yazılım Mühendisliği bölümüne göre nispeten daha ağır olabilir çünkü bir çok alanda başarı sağlaman gerekecek fakat gerçekten çok yararlı alanlarda çalışabilirsin.

Yazılım Mühendisliği

Yazılım Mühendisliği bölümü Bilgisayar Mühendisliği bölümüne nazaran o kadar da geniş bir bölüm sayılmaz. Nedeni ise Bilgisayar Mühendisliği bölümü bir çok alanda çalışırken Yazılım Mühendisliği bölümü tek bir alana odaklanır. O da tahmin edeceğiniz gibi yazılım geliştirmektir. Zaten Yazılım Mühendisliği bölümü Bilgisayar Mühendisliği bölümünün alt dalıdır. Bu bölümde yazılım geliştirmenin temelinden başlayarak, prensiplerini kavrayarak ilerlersin fakat matematik ve yine okula göre fizik dersi de alabilirsin. Burada sana tek bir dil üzerinde uzmanlık kazandıracak eğitim bulamazsın. Burada amaç bir mühendis yetiştirmek ve her durumda her şarta adapte olabilen mühendisler yetiştirmektir. Bir programlama dilinde uzmansın ama başka bir programlama dilinde çalışman gerekiyor diyelim. Bu programlama dilini hızlıca öğrenebilmeli, adapte olabilmelisin. Bu bölüm sana bunu sağlar. Eğer web, mobil veya masaüstü programlama yapmak istiyorsan, oyun programlamaya ilgi duyuyorsan veya benzer alanlarda çalışmak istiyorsan Yazılım Mühendisliği bölümünü seçebilirsin. Burada tek sorumluluğun yazılım geliştirmeyi öğrenmek fakat en önemlisi mühendis olarak yazılım geliştirmeyi öğrenmektir.

Şimdi iyi hoş açıkladık fakat şunu söylemek gerek; Herhangi bir mühendislik bölümü sana ilgili olduğu bölümde uzmanlık sağlamayacak. Tüm mühendislik bölümleri temelde sana mühendisliği öğretir. Belki de bir hesap makinesini bile kolaylıkla yapamadan yazılım mühendisi olacaksın veya stack, heap kavramlarını öğrenip, anakartın, ramin, işlemcinin tanımını öğrenip bilgisayar mühendisi olacaksın ama gerçekten bu işe atıldığın zaman üniversitede öğrendiğin şeyler senin hayatını kurtaracak. Yukarıda yaptığım tanımlara bakarak artık kendine uygun bir bölüm seçebilirsin diye düşünüyorum ne dersin ? 🙂

Eğer diyorsan ki zaten üniversite eğitimleri kötü ben diploma almak için okumak istiyorum. Evet dostum aynen öyle. Aynı düşünceyi savunuyoruz fakat bunu diyerek bir şeylerin arkasına saklanmamalısın. Ben mühendislik fakültesine adım atmayı bırak, liseyi bitirmeden internet üzerinden mühendislik konusunda araştırmalar yaptım, kendimi geliştirdim. Her şey okulda öğrenilecek diye bir kaide yok. Öğrenmeye devam.

Wikipedia üzerinde okumaya devam etmek için aşağıdaki adresleri kullanabilirsiniz;

  • Bilgisayar Mühendisliği için buraya tıklayınız
  • Yazılım Mühendisliği için buraya tıklayınız

Bu makale de yeterli olmadıysa buraya tıklayarak iletişim kısmına gidip bana mesaj gönderebilirsiniz. En kısa sürede size dönüş yaparım.

Bu yazıda “Bilgisayar Mühendisliği mi Yazılım Mühendisliği mi ?” sorusuna cevap vermeye çalıştım. Umarım sizin için yararlı olmuştur.

Esen kalın 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir